Dalmacja – kraina dojrzewająca w słońcu. Część II: Region Dubrownika i Region Splitu
Środkowa i południowa Dalmacja to kraina pełna bogactwa kulturowego, pięknej przyrody i pamiątek wielowiekowej, bogatej historii. Oprócz słonecznych plaż i krystalicznie czystej wody można tu zasmakować niezwykłej atmosfery zabytkowych miast i miasteczek. Nic dziwnego, że do Dalmacji przybywają niezliczone rzesze turystów spragnionych pogody i niezapomnianych doznań.
Region zwany Dalmacją, poza licznymi wyspami i malowniczymi parkami narodowymi, obejmuje również dwa słynne chorwackie miasta: Dubrownik i Split. Wraz z najbliższą okolicą wyznaczają centralną oraz południową część tego malowniczego regionu. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Regionie Dubrownika i Regionie Splitu!
Dubrownik – perła chorwackiego wybrzeża
Dubrownik jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji. Nie bez przyczyny nazywa się go perłą Adriatyku lub perłą chorwackiego wybrzeża. Bogata historia pozostawiła liczne ślady – wpłynęła na duże zróżnicowanie architektury i bogactwo kulturalne miasta.
Najstarsza część Dubrownika, dzięki swojemu niepowtarzalnemu urokowi i nagromadzeniu zabytków, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z ciasną zabudową i wąskimi, niezwykle klimatycznymi uliczkami. Zabytkowe centrum jest otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, których łączna długość to 1940 m. Spacer po murach to jedna z najpopularniejszych atrakcji tego miejsca.
W Dubrowniku warto zobaczyć także:
- Wielka Fontanna Onufrego - okrągła, dosyć spora budowla z wielką kopułą i maszkaronami, z których ust wychodzą krany;
- Brama Pile, czyli najstarsze wejście do miasta;
- Kościół i klasztor franciszkanów;
- Pałac Rektorów (Knežev Dvor)– miejsce spotkań kulturalnych;
- Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - główna świątynia rzymskokatolickiej diecezji dubrownickiej.
Split, czyli jedyne w swoim rodzaju miasto-pałac
Położony tuż nad Adriatykiem Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Jego największą atrakcją jest bez wątpienia pałac cesarza Dioklecjana, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Właściwie pałacem jest… całe stare miasto Splitu. Pozostałości po murach wyznaczają obręb starówki, a uliczki to dawne pałacowe korytarze. Do dziś zachowały się m.in. bramy, podziemia, ślady komnat czy mauzoleum cesarza Dioklecjana, które od połowy VII w. pełni funkcję katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (katedrala svetog Duje). Pałac powstał jako rezydencja i jednocześnie forteca – miał być siedzibą cesarza po abdykacji.
Riwiera Makarska – od morza do gór
Riwiera Makarska rozpościera się u podnóża masywu górskiego Biokovo i obejmuje szereg żwirowych plaż, które miejscami przechodzą w plaże piaszczyste, skryte w cieniu sosnowych lasów. Ta część wybrzeża środkowej Dalmacji rozciąga się na długości około 60 km.
Największą miejscowością na riwierze jest Makarska, od której obszar wziął swoją nazwę. Jej główną atrakcją jest półtorakilometrowa plaża w malowniczej zatoce Donja Luka. Warto też przespacerować się nadmorskimi bulwarami i odwiedzić Muzeum Malakologiczne.
Piękna plaża, zwana Punta Rata, znajduje się również w pobliżu niewielkiej miejscowości Brela. Ma długość ponad kilometra i jest pokryta drobnym żwirkiem, który na pierwszy rzut oka przypomina piasek.
Riwiera Makarska to jednak nie tylko morze. Stąd bowiem warto wyruszyć również w stronę gór. Do Parku Krajobrazowego Biokovo, w tym na jego najwyższy szczyt – Sveti Jure, (1 762 m n.p.m.), prowadzą dobrze przygotowane, choć nie najłatwiejsze szlaki. Widoki są jednak naprawdę niezwykłe – strome, kamienne zbocza schodzą niemal do samego morza.
Wyspy centralnej środkowej i południowej Dalmacji
Region centralnej i południowej Dalmacji to także piękne wyspy, takie jak:
- Korčula – na tej wyspie gaje oliwne spotykają się z plażami i skałami, które osiągają nawet 30 m wysokości. Łagodne zbocza oraz spore nasłonecznienie sprzyjają tu zakładaniu imponujących winnic. Stolicą wyspy jest miasto Korčula, zwane potocznie małym Dubrownikiem, m.in. ze względu na interesującą architekturę i obecność murów obronnych.
- Lastovo – WWF uznała tutejszy park krajobrazowy za jeden z dziesięciu najcenniejszych tego typu obszarów w Europie. Ochronie podlegają zarówno tereny na powierzchni wyspy, jak i część podwodna z pięknymi koralami i licznymi gatunkami ryb. Lastovo przez długi czas była zamknięta dla turystów, mieściła się tu bowiem jugosłowiańska baza wojskowa. Na terenie wyspy znajdują się też interesujące zabytki.
- Mljet – to najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. W jej zachodniej części utworzono park narodowy, który chroni dziewiczą przyrodę wyspy. Znajdują się tu dwa słone jeziora: Veliko i Malo. Na niewielkiej wysepce na jeziorze Veliko mieści się XII-wieczny kompleks klasztoru benedyktynów, otoczony parkiem.
Krajobrazy środkowej południowej Dalmacji są bardzo różnorodne. Góry spotykają się tu z morzem, gaje oliwne z winnicami, a dziewicza przyroda z zapierającymi dech w piersiach zabytkami, które stanowią pamiątkę po bogatej i wielowiekowej historii regionu.
Zdjęcie główne: Danče, Dubrovnik Fot. Aleksandar Gospić / CNTB