Zakochaj się w Chorwacji! To prostsze, niż Ci się wydaje
Chorwacja jest stosunkowo niewielkim, ale niezwykle zróżnicowanym krajem. Zabytkowe miasta, ciągnąca się kilometrami linia brzegowa, góry wyrastające wprost z morza, bogata kultura i pyszna kuchnia sprawiają, że kto raz odwiedzi Chorwację, ten nieustająco będzie chciał tu wracać. W tym kawałku ziemi naprawdę można się zakochać!
Chorwacja należy do ulubionych miejsc wypoczynku polskich turystów. Nic dziwnego – każdy może tu znaleźć coś dla siebie. I to niezależnie od tego, czy wybiera aktywny wypoczynek, czy błogie lenistwo na plaży. Każdy znajdzie też dziesiątki powodów, dla których niemal od pierwszego wejrzenia zakochuje się w tym pięknym kraju.
Chorwacka kultura
Lista chorwackich zabytków, miast, dzieł sztuki, atrakcji kulturalnych i przyrodniczych, które UNESCO umieściło na liście światowego dziedzictwa, jest naprawdę długa.
Doskonałym przykładem jest Stare Miasto w Dubrowniku, ciasno zabudowane różnorodnymi kamienicami, poprzecinane wąskimi, romantycznymi uliczkami. Zachowany w nim został unikatowy, średniowieczny układ urbanistyczny.
Zabytkowe centrum miasta jest otoczone średniowiecznymi murami obronnym, których łączna długość to 1 940 m. Powstawały między XII a XVII w., by chronić Dubrownik przed licznymi najazdami, które miały miejsce na przestrzeni setek lat istnienia miasta. Obecnie mury stanowią jedną z największych atrakcji i można je oglądać z różnych perspektyw.
Charakterystycznymi punktami są też Brama Pile, będąca najstarszym wejściem do miasta, Wielka Fontanna Onufrego okrągła, dosyć spora budowla z kopułą i maszkaronami, z których ust wychodzą krany, oraz klasztor Franciszkanów, będący prawdziwą perłą architektury gotyckiej i romańskiej.
Bogactwem zabytków zachwyca także Split, którego znaczną część starówki stanowią pozostałości cesarskiego pałacu. Rezydencja cesarza Dioklecjana została zbudowana na przełomie III i IV w. i miała być jego siedzibą po abdykacji. Dziś mury tej budowli wyznaczają obręb Starego Miasta, a uliczki to… dawne pałacowe korytarze. Można więc wyobrazić sobie, jak monumentalna była to rezydencja!
W Chorwacji czekają również inne kulturalne atrakcje, takie jak fascynujące muzea. Do najciekawszych należą Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Techniki Nikoli Tesli i Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu, Muzeum Historii Kultury w Dubrowniku, Muzeum Archeologiczne w Zadarze czy Muzeum Morskie i Historyczne Wybrzeża Chorwackiego w Rijece.
Dziewicza natura
Chorwacja jest bardzo zróżnicowana pod względem przyrodniczym. Są tu zarówno piękne plaże, jak i porośnięte roślinnością góry, które wyrastają wprost z morza. Miłośnicy obcowania z naturą znajdą tu również malownicze wodospady, turkusowe jeziora, jaskinie. Co więcej, to najlepiej zachowana pod względem ekologicznym część Europy – aż 10% powierzchni kraju jest obszarem chronionym.
Chorwacja słynie z parków narodowych, które przez wielu są nawet określane wizytówką tego kraju. Najbardziej znanym jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, położony w centralnej części Chorwacji, ok. 140 km od Zagrzebia. Połączone wodospadami kaskadowe jeziora tworzą bajkowy pejzaż, którego nie da się zapomnieć. Jeziora są otoczone przez lasy bukowe, jodłowe i świerkowe, będące domem dla licznych gatunków zwierząt, takich jak wilki, sarny, niedźwiedzie, dziki czy nietoperze. Wszystko to sprawiło, że obszar ten już w 1979 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Niezwykłe krajobrazy czekają też na nas w Parku Narodowym Krka, położonym w środkowej części Dalmacji. Słynie on z licznych wodospadów na rzece Krka – najbardziej znane z nich to Roški Slap i Skradinski Buk osiągające wysokość kilkudziesięciu metrów. Malownicze kaniony i górskie szczyty podziwiać można z kolei w Parku Narodowym Paklenica w północnej Dalmacji. Powstał, by ochronić największy i najlepiej zachowany kompleks lasów w tej części kraju. Obejmuje także dwa piękne kaniony krasowe: Mala i Velika Paklenica czy Jaskinię Manita Peć z zachwycającymi formami skalnymi. Entuzjaści górskich wędrówek mogą też wdrapać się na Vaganski Vrh, wznoszący się na wysokość 1 757 m n.p.m. Jest tu ponad 200 km ścieżek, które prowadzą przez malownicze tereny, pośród drzew i skał. W parku znajduje się też wiele terenów wspinaczkowych.
Słońce i woda, czyli plażowanie
Linia brzegowa Chorwacji liczy 6 278 km i zalicza się do najbardziej urozmaiconych wybrzeży na świecie. Nic dziwnego, że plaże należą do najpopularniejszych atrakcji tego kraju. Niektóre z nich są kameralne i spokojne, inne – zwłaszcza jeśli znajdują się w obszarze miasta – doskonale przygotowane pod względem infrastruktury. Są tu zarówno malownicze, żwirowe i kamieniste plaże, jak i miejsca tętniące imprezowym życiem, kuszące najmłodszych parkami rozrywki, a także zaciszne nadmorskie obszary skryte pośród sosnowych lasów. Część plaż w Chorwacji została odznaczona Błękitną Flagą, co świadczy o jakości i czystości wody oraz o zachowaniu środowiska naturalnego. Co ciekawe, wśród chorwackich plaż znajdują się zarówno te chętnie odwiedzane przez windsurferów, jak i nudystów.
Za jedną z najpiękniejszych na świecie uznaje się Rajską Plażę (Rajska Plaža) w miejscowości Lopar na wyspie Rab. To liczący około 1,5 km piaszczysty teren z łagodnym wejściem do morza. Płycizna ciągnąca się na dłuższym odcinku sprawia, że miejsce to jest chętnie odwiedzane także przez rodziny z dziećmi. Turystów przyciąga również dobra baza gastronomiczna i znajdujące się w pobliżu centrum sportowe.
Dużą popularnością cieszą się też Zlatni Rat na wyspie Brač, zachwycająca wodą mieniącą się kilkoma odcieniami niebieskiego, Velika Plaža w miejscowości Omiš z widokiem na piękne góry i ujście Cetiny, Plaża Królowej (Kraljevska plaža) w miejscowości Nin (najdłuższa piaszczysta plaża w kraju) czy Sakarun na wyspie Dugi Otok, z drobnym, białym piaskiem i rosnącym nieopodal sosnowym lasem. Miłośnicy bardziej imprezowych klimatów powinni natomiast odwiedzić plażę Zrće na wyspie Pag, na którą ludzie przybywają, by tańczyć i bawić się do białego rana przy setach popularnych DJ-ów.
Aktywny wypoczynek
Chorwacja to również idealny kierunek dla tych, którzy szukają adrenaliny i możliwości aktywnego wypoczynku. Jest tu mnóstwo miejsc do górskich wycieczek – wytyczono aż 6 tys. km szlaków! Piękne trasy znajdują się m.in. w Parku Narodowym Risnjak, Północnym Welebitcie, Paklenicy oraz na masywie górskim Biokovo. Najwyższym szczytem w Chorwacji jest Dinara (1 831 m n.p.m), który znajduje się w Górach Dynarskich, w paśmie Dinara.
Chorwackie krajobrazy warto też podziwiać z rowerowego siodełka. Dużą popularnością wśród rowerzystów cieszy się Istria, ale piękne i dobrze przygotowane trasy znajdują się też na wybrzeżach Dalmacji czy zalesionych terenach wyspy regionu Kvarner. Chorwacja jest ponadto zintegrowana z siecią tras rowerowych EuroVelo, które łączą cały kontynent europejski. Sieć obejmuje 19 szlaków prowadzących przez 42 kraje.
Z kolei czyste wody Adriatyku sprzyjają nurkowaniu i podziwianiu morskiej fauny i flory. Widoczność w niektórych miejscach sięga nawet 50 m. Miłośnicy bardziej ekstremalnych sportów wodnych mogą też skusić się na rafting, czyli emocjonujący spływ górskimi rzekami: Cetina, Mrežnica czy Korana.
To nie koniec! W wielu miejscach w Chorwacji na turystów czeka również bogata oferta jazdy konnej, spływów kajakowych, a nawet lotów na paralotni czy zjeżdżania przez kaniony po stalowych linach na tyrolkach.
Morskie opowieści
Adriatyk jest jednym z najspokojniejszych mórz w basenie Morza Śródziemnego. Cieszy się ogromną popularnością wśród żeglarzy oraz osób, które dopiero chcą spróbować tego rodzaju aktywności. W wielu miejscach można ukończyć profesjonalny kurs, wynająć jacht, a nawet łódź wraz ze sternikiem.
Wzdłuż chorwackiego wybrzeża jest rozproszonych ponad 1000 wysp i wysepek, z czego tylko niektóre są zamieszkane. Kaprije, Šipan, Šolta czy Rab to tylko kilka z wyspiarskich oaz, które chętnie odwiedzają osoby wybierające zwiedzanie Chorwacji morskim szlakiem. Na żeglarzy czekają dzikie zatoczki, turkusowe laguny, nowoczesne mariny, a przede wszystkim niezapomniane widoki, zarówno na błękitne morze, jak i na potężne zbocza skalne. Setki przystępnych miejsc do cumowania znajdziemy na Istrii i Kvarnerze, a także w całej Dalmacji od Zadaru aż po Dubrownik. Żeglarze chętnie odwiedzają takie miejscowości jak Rovinj, Komiža, czyli jedną z najstarszych miejscowości rybackich nad Adriatykiem, Hvar z krętymi, kamiennymi uliczkami i malowniczymi nadmorskimi promenadami, czy Skradin położony w pobliżu Parku Narodowego Krka.
Spokojnie pływanie od miasta do miasta stanowi doskonały sposób na zwiedzenie dużej części Chorwacji, a jednocześnie dostarcza dodatkowych wrażeń w postaci obcowania z morskim żywiołem.
Turystyka kulinarna
Praktycznie każdy chorwacki region ma swoje lokalne specjały. Co więcej, w chorwackiej kulturze kulinarnej mieszają się wpływy kuchni śródziemnomorskiej i kontynentalnej. Tutejsza kuchnia kusi więc zarówno rybnymi specjałami ze śródziemnomorskim rodowodem, jak i wyśmienitymi potrawami mięsnymi. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy dań jarskich – skąpane w słońcu warzywa zachwycają soczystością i świeżymi smakami.
Nie można zapomnieć również o winie – Chorwacja może pochwalić się aż 130 autochtonicznymi szczepami winorośli! Można nawet wybrać się w podróż jednym ze szlaków winnych i odwiedzić piękne winnice w miejscowości Motovun, na Istrii, miejscowości Kutjevo w Slawonii albo w regionie Međimurje (a przy okazji oczywiście degustować).
W czasie pobytu w Chorwacji trzeba spróbować m.in. czarnego risotto (za kolor odpowiada atrament z kałamarnicy), dania z owoców morza zwanego brudet, tzw. brudnego makaronu (šporki makaruli) z sosem mięsnym czy maneštry, czyli chorwackiej zupy warzywnej. Prawdziwym rarytasem są też aromatyczne sery, takie jak owczy paški sir, pikantna prgica czy miękki škripavac. A na deser warto jeszcze skosztować frituli, kojarzonych z Istrią i Dalmacją, czyli smażonych kuleczek ze słodkiego ciasta, przypominających nieco pączki.
Udało nam się obudzić w Was apetyt na Chorwację? Jeśli tak, to nie zwlekajcie i już dziś zacznijcie planować wakacje w tym wyjątkowym kraju.
Zdjęcie główne: Vela Plaža, Baška, Krk Fot. Aleksandar Gospić / CNTB